19 gru 2014

Jak skutecznie stawiać sobie cele

A może - zamiast o tej wrednej wadze i o tłuszczyku na boczkach - pomyśl, że tu chodzi o Twoje zdrowie...

Plany,  manifesty zmian i wielkich kroków  do przodu, całoroczne rozliczenia i punktowania siebie za kolejne pozycje skreślone z tych wszystkich "wish-list" i innych "to-do". Decyzje, czy odhaczamy, czy może od -ptaszkujemy? A może jednak stary, dobry iksik najlepiej się sprawdzi w tym całym podsumowaniu - co wyszło a co nie wyszło z tych noworocznych planów i postanowień. Noworocznych - ubiegłorocznych...   Bierzemy rok pod lupę, bierzemy też siebie. Przecież w styczniu było jeszcze tyyyyle czasu, a potem trzask - prask i znowu pieczesz te choinkowe pierniczki i stroisz się na Sylwestra w dyżurne cekiny. Kto rok w rok ma pewne żelazne pozycje na tych swoich listach, ręka w górę. Pozycje, które trzymają się tak dobrze nie tylko ze względu na ich wagę, ale główne na naszą opieszałość w ich realizowaniu. W takim razie po co je tam wpisujemy? Po co rok w rok wałkujesz te 5 kilo, zamiast cieszyć się pełnią pełniejszego ciała? Dlaczego tak bardzo zależny Ci na konwersowaniu po włosku czy angielsku - w zamian za to możesz przecież celebrować piękną polszczyznę i zachwycać się literaturą staropolską. Czy na prawdę zależy Ci na tym by chodzić na siłownię? A może rzeźbę ramion trenujesz przy domowym sprzęcie w postaci mopa lub odkurzacza. Chcesz skończyć z tym bezsensownym przepisywaniem zeszłorocznych  postanowień  w nowe notesy i zeszyty? Poczytaj jak skutecznie  stawiać sobie cele,http://www.onlydecolove.com/


Być może nie zawsze uświadamiamy sobie, że za naszymi noworocznymi postanowieniami kryją się nie tylko nasze potrzeby, ale również nasze wartości, często te najbardziej fundamentalne.  Że za  wpisanym w notes  hasłem "chcę schudnąć pięć kilo"  kryje się nie tylko pięć kilo, ale jeszcze coś więcej. Co? Tu każdy powinien wpisać swoją odpowiedz, gdyż nie ma jednej uniwersalnej. Każdy z nas może mieć trochę odmienny system wartości, które porządkują  życie, nadają sens decyzjom i działaniom. Są pewnym drogowskazem. Wielu ludzi deklaruje, że rodzina i zdrowie to te z najważniejszych. Że bez tego nic nie ma sensu i znaczenia.

Zatem te 5 kilo to nie tylko ta wredna waga stojąca wciąż w jednym miejscu i te 5 kilo. To Twoje zdrowie! Ale może również większy szacunek innych? Przyznaj, ludziom z nadwagą nie zawsze jest łatwo w społeczeństwie. 

Zatem to "częściej bawić się z dzieckiem" to nie tylko kwestia znalezienia na to pół godziny codziennie, a to  tak ważna dla Ciebie wartość, jaką jest rodzina i jej szczęście.

To " nauczę się języka włoskiego" nie jest tylko podyktowane potrzebą zamówienia pizzy podczas włoskich wakacji, ale wartością samorozwoju, samodoskonalenia, być może wartością pracy i kariery.

Mam dla Cienie zadanie.

Zidentyfikuj przy każdym zapisanym przez Ciebie noworocznym postanowieniu - wartość - z Twojego systemu wartości i zapisz obok. Pomyśl, dlaczego jest to dla ciebie tak ważne, że znalazło się na liście i znajdź argumenty przemawiające za tym, aby realizacji nie odkładać na "za tydzień" . Jeżeli ich nie znajdziesz, być może wartość którą zidentyfikowałaś, wcale nie jest dla Ciebie tak bardzo ważna, fundamentalna. I tak na prawdę coś co wpisujesz od kilku lat na te nieszczęsną listę nie ma dla ciebie aż tak dużego znaczenia?  Zatem wcale się nie dziwię, że tego postanowienia jeszcze nie zrealizowałaś...

Jak masz za sobą ten arcyważny etap,  możesz zapoznać się ze sposobem planowania SMART.

Czekam na Wasz refleksje :)

Marta

p.s. jakby co to konkurs trwa...

2 komentarze:

  1. Gdyby tak dla zdrowia ćwiczyli to byłoby pięknie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dbanie o zdrowie to dobra motywacja do tego by ćwiczyć, biegać czy dobrze się odżywiać. Specjaliści twierdzą, że otyłość przyczynia się do 40% nowotworów także warto dbać o linię.

    OdpowiedzUsuń

dziękuję za odwiedzenie Zakładników Codzienności oraz za Twój komentarz